Drazí čtenáři a čtenářky,

každý může mluvit, ale málokdo opravdu naslouchá. Dialog se stal nedostatkovým zbožím – nahradily ho statusy i monology nebo výkřiky v diskuzích na sociálních sítích. Přitom právě schopnost vést dialog je klíčová pro překonávání polarizace, nedorozumění i kulturní uzavřenosti. Nástrojem k vzájemnému pochopení.

Současná filozofiem podle Axela Honnetha, chápe dialog jako nástroj vzájemného uznání. Nestačí jen říkat „já“, musíme být připraveni slyšet i „ty“. Pro Honnetha není dialog jen výměnou názorů, ale především procesem vzájemného uznávání, v němž si lidé potvrzují svou hodnotu, identitu a lidskost.

Bez dialogu se rozpadá sociální soudržnost. V éře digitální fragmentace je nutné hledat nové formy mezilidské komunikace — otevřenější, zranitelnější, skutečně lidské. Honneth klade důraz i na emocionální rovinu vztahů. V dialogu podle něj nehledáme pravdu, ale i morální potvrzení vlastní existence.

Jak se jen lze generačně shodnout v digitální komunikaci, když už i obrázek má pro každou generaci jiný výkladový i emoční význam? Zcela jinak si vykládá plačící obličej zástupce stárnoucích mileniálů, který jej považuje za znázornění smutku. Pro generaci Z už vyjadřuje dojetí a má radostnou, pozitivní emoci.

Toto vydání věnujeme dialogu nejen jako tématu, ale jako způsobu bytí.